Forum     Heroes of Newerth

Forum

HoN vs dota
djako Föreningsmedlem
3 sep 2009   #0
Tänkte bara höra hur det är mot dota(och det är så sjukt många kan jag få key plxplx trådar). Vad är bättre och vad är sämre. Kommer det vara värt att köpa om man nu inte kommer hinna testa det?
0 poäng  
Kizzen Föreningsmedlem
4 sep 2009   #1
ja absolut ska man köpa spelet
0 Poäng  
GreenSwe Föreningsmedlem
4 sep 2009   #2
Utan tvekan... HoN är fortfarande i beta version och redan är den bättre. Det finns så länge 3 olika maps där en av dem är den klassiska dota mappen. Det är även mer ballancerat och liknand. Men vissa heros tycker jag själv är något over power(men det är beta.

I början har man något svårt att hitta items och liknande eftersom de inte ser ut som de gjort och heter något helt annat. Men när man väll fattat det så går det lättare än på dota.

Effekterna i spelet är 100 gånger på olika heros spells. Men i helhet påminner det rätt mycket dota. Många heros har samma magier kvar fast de inte ser lika ut då man använder de. Jag tycker det är värt att köpa det. Hoppas jag skrivit de du ville veta.
0 Poäng  
mannenmyten Föreningsmedlem
4 sep 2009   #3
why play HoN over dota?
1) better graphics
2) inbuilt chat/friends system
3) stat recording system
4) clan system
5) inbuilt voice chat
6) ability to reconnect to game if you disconnect
7) global hotkeys for all skills, easier hotkeys for inventory items (alt-q, alt-w etc) the list goes on tbh
0 Poäng  
aengeL Föreningsmedlem
5 sep 2009   #4
Mycket bättre. Och älskar idéen att man kan re-joina ifall disconnectad. Hoppas att i framtiden kan man skapa egna maps och sånt, då kan man skapa andra kända WC3 maps (Angel Arena, Footy) och liknande. Då kan man lika gärna kalla HoN WC4!
0 Poäng  
VGroV Föreningsmedlem
14 sep 2009   #5
Jag tycker att HoN är mycket mer "noobvänligt" skills och sånt är mycket lättare att träffa, vissa hjältar är väldigt obalanserade, men som sagt så är det beta. Det jag ser positivt med HoN är alla små fördelar, tex leaversystem, stats, rejoina om man disconnectat osv.
0 Poäng  
itng Föreningsmedlem
14 sep 2009   #6
mm...
0 Poäng  
Logga in


Från forumet
Bannad - Bilder?
Bannad? • Svar 25
Visningar 1970 • Aktiv 28 sep, kl. 19:39
GG Serverns stabilitet och skott registrering?  
Public-servrarna • Svar 2
Visningar 398 • Aktiv 22 sep, kl. 20:46
Orättvist bannad  
Bannad? • Svar 7
Visningar 1298 • Aktiv 21 sep, kl. 15:05
RAGE - Unban Request [GG]
Bannad? • Svar 2
Visningar 358 • Aktiv 19 sep, kl. 19:11
Några uppmuntrande ord!!!
Föreningen • Svar 3
Visningar 479 • Aktiv 16 sep, kl. 11:37
Nya roliga kartor - förslag
Counter-Strike 1.6 • Svar 9
Visningar 729 • Aktiv 15 sep, kl. 19:09
Plocka bort ban på See4
Bannad? • Svar 4
Visningar 426 • Aktiv 11 sep, kl. 18:02
Lägg till plugin - Team Semiclip
Counter-Strike 1.6 • Svar 9
Visningar 1060 • Aktiv 9 sep, kl. 11:39
Nickbyte KHANkalas
Presentera er själva • Svar 0
Visningar 241 • Aktiv 8 sep, kl. 21:10
donk666 - CS Banned 2025-08-28 - apaaopa9 / olii  
Nyheter • Svar 16
Visningar 1666 • Aktiv 1 sep, kl. 23:13

Playstars sponsorer
Bredband 2
Statsnät